Проблема: абонентів – «втікачів» від «Теплокомуненерго» рахують вже сотнями і тисячами. Чим це загрожує?

1043

Дозвіл на відключення відразу 762-х квартир багатоповерхових будинків від централізованого теплопостачання нещодавно надала міська влада, повідомляє «Голос Громади».

Таке рішення виніс виконавчий комітет Олександрійської міської ради на своєму останньому засіданні у відповідь на прохання (заяви) мешканців вищезгаданих квартир у зв`язку з тим, що вони, тепер вже колишні абоненти комунального підприємства «Теплокомуненерго», вирішили відмовитися від його послуг та перейти на автономне опалення. Як відомо, чинне законодавство, яке регулює відносини абонентів та надавачів послуг з централізованого теплопостачання допускає такі дії у межах виконання певних технічних умов: наприклад, якщо відключитися від тепломереж бажає повністю весь житловий будинок або хоча б окремий його під`їзд чи тепловий стояк. А інакше – ніяк, оскільки безконтрольне, хаотичне відключення квартир від системи опалення неминуче спричинить розбалансування теплового режиму всього будинку, тобто негативно відіб`ється на якості опалення інших квартир, що залишаться «в мережі». Існують також й інші технічні перешкоди, які унеможливлюють такий опалювальний «різнобій» у житловій багатоповерхівці.

Разом з тим законодавство, яке в принципі залишає за мешканцем будинку колективної власності право вибору спільної або індивідуальної системи опалення, дуже неврегульоване і має численні лазівки – про це не раз стурбовано наголошували фахівці-теплотехніки. Варто також додати, що постійне зменшення кількості абонентів КП ТКЕ (як це відбувається щороку в Олександрії) дедалі ускладнює економічну ситуацію у самому ТКЕ: через зменшення кількості виробленої теплової енергії її собівартість зростає, що неминуче відбивається на решті споживачів – тариф для них буде зростати. Є приклади в невеликих містах України, де через масові відключення абонентів від централізованих мереж теплогенеруючі підприємства просто збанкрутіли і припинили своє існування саме через економічну недоцільність, залишивши таким чином напризволяще своїх «вірних» абонентів.

З іншого боку, абоненти втікають від теплпостачальника не від хорошого життя: першопричина тут, звісно ж, у дуже високих тарифах на теплопостачання, які, у свою чергу, зросли через безпрецедентну дорожнечу природного газу на державному рівні. Як зазначають фахівці, за останні роки газ зріс у ціні в середньому в 10 разів, або на 900 %.

Отож «Голос Громади» запитав думку директора КП «Теплокомуненерго» Алли Грибачової щодо можливих наслідків такого масового дозволу виконкому для чергової хвилі «біженців»-абонентів.

  • Звісно, я, як керівник, негативно оцінюю таку ситуацію. З точки зору економіки нічого гарного підприємству (а відповідно – й споживачам) вона не несе. Тут не треба бути великим фахівцем, щоб зрозуміти, чому: виробничі потужності – тепломережі, котлоагрегати, інше обладнання технічно й економічно розраховані на певну кількість виробленого тепла, а фактично підприємство виробляє його все менше й менше при приблизно незмінних власних затратах. І це робить дорожчою собівартість однієї гігакалорії, або ж приводить до збитків виробництво.
  • Чи не здається, що жителі одного будинку або під`їзду опиняються у несправедливих умовах: ті, що відключилися від мереж і не платять за централізоване теплопостачання, все одно продовжують ним користуватися, оскільки живуть у тому ж будинку, де опалюються місця загального користування: сходові клітки, підвали, техповерхи тощо, але за них платитимуть тільки ті мешканці, які залишаються абонентами ТКЕ?
  • Так воно і є! Я скажу більше: по відключених квартирах так само, як і раніше, проходять опалювальні стояки наших мереж, йде теплообмін через стіни – від сусідів, що залишаються нашими абонентами. Тобто це все дармове теплопостачання, яке відключені помешкання продовжують отримувати.
  • Це все через ті самі прогалини в законодавстві?

  • З одного боку, новий закон про ЖКГ ніби й вступив у силу, є також певні методики всіх необхідних розрахунків. Але в цьому законі все одно більше неясностей, ніж відповідей. Нещодавно я була на семінарі, де представник Мінрегіонбуду битих дві години намагалася відповідати на безліч подібних запитань керівників різних ТКЕ, але майже на дві сотні запитань вона так і не відповіла: не встигла, або не змогла за браком нормативних підґрунть. Тобто у законодавстві справді ще дуже багато недопрацювань. Крім того, законодавство вимагає укладення договорів з абонентами, де буде чітке розмежування, скільки і за що вони повинні платити (це зокрема відповідь на ваше запитання щодо опалення місць загального користування у будинках). Ми, звісно, з цим згодні, але таких договорів нема! І в результаті в Олександрії вже є, наприклад, невеликі двоповерхові будинки, де більшість мешканців відключилася від мереж, а абонентами КП ТКЕ залишаються всього по дві-три квартири на всю будівлю! І ми змушені постачати їм тепло – по тих же самих трубопроводах, розрахованих на весь будинок. І звісно ж, за все розплачуються лише ці два-три абоненти. Між іншим, згідно з вимогами закону, дозвіл на відключення кожної квартири повинен бути узгоджений з усіма жителями будинку. Але люди зазвичай дивляться на це питання крізь пальці і самі ж потім страждають від своєї поблажливості…
  • На виконкомі надали дозвіл на відключення 762-х квартир, ще 200 заяв залишилися без задоволення, оскільки ці абоненти мають борги по теплу. Як сказав міський голова, є підозра, що вони вже давно самовільно (тобто без відповідних дозволів) відключилися від тепломереж і тепер не збираються платити борги…
  • Раніше такі випадки справді були, але цього року самовільних відключень нами не помічено. А заборгованості у цих двохсот абонентів справді є.
  • Повертаючись до початку розмови, хто-небудь рахував, як вплине на собівартість тепла одномоментна «втрата» майже тисячі абонентів?
  • Звісно, ми порахували: мінус оці 762 квартири вже збільшить собівартість 1 гігакалорії на 6 %, що ляже на нашу з вами кишеню. Воно поки що наче й небагато, але якщо це помножити на тариф – самі розумієте… І це не лише зараз: минулого року також було надано дозвіл приблизно 700 абонентам на відключення від мереж.

Я хочу звернути увагу ще й на іншу обставину: оці ж усі люди, хто відключився від тепломереж, як правило, переходять на електричне опалення, І вони хочуть зробити це якнайпростіше: куплю, мовляв, електричний радіатор, увімкну собі в розетку і якось перезимую. Але мало того, що такий «недогрів» однієї квартири обов`язково негативно вплине на тепловий режим сусідніх (через стіну) квартир, це ще й різко збільшить навантаження на внутрішньобудинкові електромережі, які не розраховані на такі потужності. Масове перенавантаження мереж неминуче призведе до того, що електропроводка і щитові почнуть просто горіти і весь будинок посеред зими може залишитися без електроенергії. Як бачимо, проблем тут ціла купа, але як врегулювати їх на законодавчому підґрунті, схоже, наразі не знає ніхто…

БЕЗ КОМЕНТАРІВ