Медична реформа… Що чекати від її запровадження олександрійським хворим

979

Минулого тижня Верховна Рада України ухвалила урядовий закон щодо медичної реформи, яка починає діяти вже з 2018 року. Зазначимо, що нова модель фінансування охорони здоров’я наразі запроваджується лише на первинній ланці меддопомоги (терапевти, педіатри, сімейні лікарі), проте вже до 2020 року планується її запровадити й на вторинному (лікарі-спеціалісти) та третинному рівнях (високоспеціалізований рівень).

Що очікувати олександрійцям та чи варто боятися нововведень у сфері охорони здоров’я згідно реформи дізнавалися кореспонденти Голосу Громади у головного лікаря КЗ “Олександрійський онкологічний диспансер” Володимира Хірси та головного лікаря Олександрійської центральної районної лікарні Валентини Гарагулі.

В.Хірса: “Цю реформу ми (прим. від авт. – лікарі) чекали давно, і потреба в ній стала досить гостро, особливо за останні роки. В такому стані, як зараз перебуває галузь охорони здоров’я, вона не може ефективно функціонувати. Вона, в принципі, неефективна, ані як для самих пацієнтів, ані як для медичного персоналу. Коли фінансування недостатнє, а вимоги до лікування хворих повинні відповідати нормам лікування як в європейських країнах, ми маємо парадокс – хворі вимагають дотримання їх прав та забезпечення повноцінним лікуванням, і вони мають на це повне право, а ми, як лікувальний заклад, не можемо забезпечити їх дотримання у повному обсязі, так як це повинно бути. Тому маю надію, що завдяки реформі ми зможемо вдосконалити галузь охорони здоров’я. Хворий буде впевнений, що отримає необхідні послуги у повному обсязі. Згідно реформи, фінансування буде направлене на той медичний заклад, у якому працюють фахівці,  і до яких йдуть пацієнти. А це прямо буде впливати й на зарплатню лікаря. Таким чином сам лікар буде зацікавлений надавати якомога якісніші послуги своїм пацієнтам.

Що ж стосується госпітальних округів, то якщо реформа буде проведена в тому форматі, який наразі прийняла Верховна Рада – то ми сьогодні (прим. від авт. – Олександрійський онкологічний диспансер) практично в цьому госпітальному окрузі вже працюємо, обслуговуючи Олександрію та райони, які увійшли до госпітального округу – Петрівський, Світловодський, Онуфрієвський та Олександрійський. Наразі медичний заклад надає кваліфіковану медичну допомогу: це і хіміотерапія, і променеве лікування, є оперативне лікування. Тобто весь спектр послуг для онкологічних хворих зараз є. Питання наразі стоїть у необхідному фінансуванні”.

Валентина Гарагуля, фото Голос Громади

В.Гарагуля: “Що дасть реформа жителям Олександрійщини?? – Конкретно дозволить покращити медичну базу на селі і значно підвищити заробітну платню сільських сімейних лікарів! Дякуючи турботі сільських, селищних рад і районній владі, не чекаючи реформи, ми зуміли на 75 % відремонтувати сільські медичні заклади (Нова Прага, Головківка), медичного обладнання на 80% (лабораторне обладнання, автотранспорт у 12 із 14 амбулаторій), придбали житло лікарям амбулаторій (Попельнасте, Олександрівка, Ульянівка) залучили молодих лікарів – 3 лікарі. Два наразі проходять інтернатуру, на 100% укомплектували середнім медичним персоналом.

На рівні центральної районної лікарні виконані всі вимоги для інтенсивного лікування, а саме: забезпечення цілодобового чергування хірурга, терапевта, гінеколога, реаніматолога та на виклику педіатра, невропатолога, лаборанта-рентгенолога. Значно оновлена матеріально-технічна база. Підкріплена новими фахівцями центра ранньої діагностики і клінічна лабораторія. Протягом останніх двох років пацієнти з невідкладними станами лікуються і оперуються за рахунок районного бюджету, безкоштовні аналізи для мешканців району, зросло в рази фінансування на медикаменти і харчування, виклик допомоги і надання допомоги – безкоштовно. Велику допомогу медикаментами району надає “Районна лікарняна каса”, яка є прототипом страхової медицини. Щорічно витрачається більше 1 мільйона грн на лікування членів РЛК.

На мою думку, медичну реформу необхідно було розпочати ще років двадцять тому, а недоліком цієї реформи вважаю відтермінування страхової медицини, але думаю найближчим часом уряд обов’язково допрацює цю складову реформи”.

Чи “підуть, все ж таки, гроші за пацієнтом”, та як на практиці, а не на словах буде реалізовуватися медична реформа – покаже час. Але будемо сподіватися, що вже зовсім скоро олександрійці зможуть відчути принципові переваги нової реформи з якісним лікуванням на собі – і лише у доброму сенсі цього слова.

Читайте також:  У суботу «Олександрія» зіграє проти львівського «Руху»

БЕЗ КОМЕНТАРІВ