Закон, що визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд був прийнятий сьогодні, 2 червня 2016 року.
За відповідний законопроект №4734 проголосували 281 депутат. Проект даного закону був ініційований Президентом України Петром Олексійовичем Порошенко в рамках імплементації змін до Конституції в частині правосуддя.
Основною метою цього закону є деполітизація судочинства та зниження рівня корупції серед суддів. Зокрема, повноваження щодо згоди на затримання суддів або утримання їх під вартою передається спеціальному органу – Вищій раді правосуддя, а постійний моніторинг життя суддів та їх статків буде проводитись Громадською радою доброчесності.
За словами заступника голови Адміністрації президента Олексія Філатова, про що повідомляє Українська правда представляючи документ, як вже зазначалося вище, цей законопроект покликаний забезпечити майбутню імплементацію змін до Конституції в частині правосуддя: “Судді Верховного суду будуть набрані за конкурсом, в якому зможуть брати участь як діючі судді, так і адвокати і науковці в сфері права. Новий ВСУ отримає як касаційну функцію, так і функцію забезпечення сталості і єдності судової практики. Таким чином судові рішення мають стати зрозумілими і передбачуваними для громадян”.
Крім цього, для суддів, які пройдуть кваліфікаційне оцінювання та процедуру конкурсу передбачено суттєве підвищення розміру суддівської винагороди”, – зазначає Філатов.
Так, згідно статті 135 зазначеного Закону базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду складатиме 30 мінімальних заробітних плат, судді апеляційного суду – 50 мінімальних зарплат, Верховного Суду – 75 мінімальних зарплат.
Закон має набути чинності одночасно з законом про внесення змін до Конституції щодо правосуддя.