Якою буде прийдешня зима в Україні та на Олександрійщині – пророцтва синоптиків

556

Вчора в Україні відзначався Всесвітній день гідрометеорології. І як завжди напередодні зими, у багатьох ЗМІ з відповідними фахівцями обговорювалася тема прогнозу найближчої зими. «Голос Громади» підготував невеликий дайджест на цю тему за інформацією різних джерел. А от якому з прогнозів вірити – це вже особиста справа читача.

«Погода взимку буде періодично змінюватись. У грудні прогнозують значні опади, а в січні – відлигу. Крім цього, синоптики припускають, що зима цьогоріч не буде такою теплою, як минула. Хоча зимовий період розпочнеться з плюсової температури», – про це зокрема 24-му каналу розповів український синоптик Леонід Горбань. Далі його прогноз.

«Однак через кілька тижнів Україну накриють морози.

Грудень.
На початку грудня середня температура становитиме +4…+5 градусів. Щоправда, можливі також і морози. Наприклад, вночі стовпчики термометрів опускатимуться до -10…-13 градусів.
Сніг з дощем прогнозують від 6 грудня. Про часті опади попереджають у період з 15 по 19 грудня. До речі, після Дня святого Миколая до Нового року обіцяють морози і вдень і вночі, тому, можливо, сніг трохи полежить на вулицях. Щоправда, на новорічні свята Україну охопить відлига.

Січень.
На початку січня прогнозують нічні морози. Однак вдень стовпчики термометрів переважно будуть вище нуля. До останнього дня Різдва обіцяють відлигу, а вже після 9 січня починатимуться морози. До речі, на Різдво опадів не прогнозують, однак сніг падатиме перед ним.

Лютий.
У лютому також буде морозна погода. Однак детальнішого прогнозу наразі синоптики не дають».
(Як бачимо, ця інформація детально, майже по числах розписує погоду на тривалий період. Але… в ній чомусь «забули» прив’язати прогноз до регіонів. А Україна, як відомо, велика і погода на її півночі і півдні (чи сході і заході) в один і той же день зазвичай дуже відрізняється).

Читайте також:  Профнавчання – шлях до нової роботи: безробітним Кіровоградщини пропонують безкоштовно здобути понад 300 професій та напрямів підготовки

А ось дещо інше передбачення:
«Майбутня зима в Україні буде аномально теплою, дефіцит опадів буде зберігатися.
Про це в інтерв’ю OBOZREVATEL розповіла завідуюча відділом прикладної метеорології і кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух.

«За прогнозами світових кліматичних центрів очікується, що середня температура за сезон може бути на 2 градуси вище, ніж на початку цього століття. Такий же прогноз давали і в минулому році. Але є деякі нюанси», — зазначила Балабух.

За її словами, на погоду в Україні буде сильно впливати холодна течія в тропіках Тихого океану.

«Коли вона розвивається, то спостерігається похолодання. І вона впливає на загальну циркуляцію атмосфери. Внаслідок це призводить до того, що посилюються меридіональні процеси над Європою, що може бути дуже тепло як для зими. Але можуть бути і вторгнення холодного повітря. Тому короткочасні морози не виключаються», — сказала кліматолог.

Також вона зазначила, що дефіцит опадів цієї зими в Україні збережеться.

«Ми бачимо, що у нас почався дуже серйозний посушливий період. З травня минулого року атмосферна посуха перейшла в гідрологічну. Короткочасні опади змінили ситуацію тільки на заході України. А на сході ситуація не змінюється. Сподіватися на великі опади не доводиться. І навіть якщо вони будуть, вони не перекриють дефіциту води, який вже сформувався», — заявила Балабух.

Читайте також:  Кого з олександрійських чорнобильців нагородять до Дня ліквідатора?

Що кажуть в “Укргідрометцентрі”
Найбільш стриманим у прогнозуванні кліматичної ситуації на найближчі три місяці, як завжди, виявився “Укргідрометцентр”, котрий зазвичай не береться детально передбачати довгострокові ситуації. За інформацією синоптика УГМЦ Наталії Голені, середньомісячна температура взимку буде трішки відхилятись від загальної норми. Це означає, що можуть бути як морози, так і тепло. Проте Голеня зауважила, що розрахунки кліматичних моделей не вказують, що зима буде такою ж теплою, як і торік.

А що прикладна наука?
Гідролог, доктор географічних наук України Віктор Вишневський в інтерв’ю УР-1 припускає, виходячи з багаторічних досліджень, що середня температура в Україні найближчої зими буде дещо вищою за норму. Хоча науковець тут же зробив зауваження, що і сама «температурна норма» для України за останні 50 років теж дуже змінилася. Гідролог вважає, що найменш помітні кліматичні зміни можуть бути у степових центральних регіонах (до них, як відомо, відноситься і Кіровоградщина з Олександрійщиною), а найбільш різкі – у лісових і особливо у гірських місцевостях України. Там прогнозувати природні явища набагато складніше. При цьому В.Вишневський також зауважує, що наука метеорологія може давати прогнози з приблизно 90-відсотковою достовірністю лише на найближчі 1 -3 доби, а робити правдиві довгострокові прогнози дуже складно в силу багатьох об’єктивних природних чинників.

Ще одна окрема думка
З таким висновком згодна і популярний в Україні медіа-синоптик Наталка Діденко. За її словами, всі наукові надбання, сучасний інструментарій, методи математичного моделювання і т.д. у цій галузі гарно спрацьовують лише у прогнозуванні погоди, умовно кажучи, «на завтра» – так стверджує суха статистика. А чим далекоглядніший прогноз – тим йому менше віри.

Читайте також:  Скільки олександрійцям доведеться сплатити за газ у грудні?

«Зараз є безліч так званих метеоінтернетресурсів. Але всі ці сайти комерційні, тобто створені лише, щоб просувати різну рекламу і прогноз погоди на них тільки для того, аби на сайт заходило якомога більше людей. Тому такі «метеосайти» беруться прогнозувати погоду на скільки завгодно – хоч на місяць, хоч на рік наперед…»,- каже Н.Діденко на Українському радіо. Обидва науковці вважають, що наразі і кліматичні зони в Україні, і періоди початку-кінця тієї чи іншої пори року нині помітно змістилися у просторі і часі за декілька останніх десятиліть у зв’язку з глобальним потеплінням.

На завершення – наша маленька ремарка. Якщо пригадати численні довгострокові прогнози минулого року про те, якою буде зима 2019-2020, то більшість з них нас тоді лякали «сніжною зимою з дуже лютими морозами». Що ми отримали «на виході» насправді, напевне, ще ніхто не забув: за всю зиму по всій Україні – ні сніжинки (за винятком хіба що високогір’я Карпат) та аномально теплу, весь час плюсову температуру, яка в окремі періоди била рекорди за всі 100 років українських метеоспостережень… Отже, якою буде зима 20-21, покаже тільки вона сама?

БЕЗ КОМЕНТАРІВ